Robinia pseudoacacia L., katere korenine smo raziskovali, je invazivna vrsta iz družine metuljnic. V gozdovih je splošno nezaželena, ima pa tudi pozitivne lastnosti, na primer bogatenje tal z dušikom. Vrsta je dobro raziskana, vendar predvsem na področju gozdne ekologije in z ekonom-skega vidika, zato je bil namen naše raziskave analiza anatomskih struktur korenin Robinie pseudoacacia, tanjših od 5 mm, in s tem prispevati k po-znavanju anatomije te vrste.
Anatomske strukture korenin robinije smo opazovali na trajnih preparatih, pripravljenih iz parafinskih rezin kemijsko obdelanih vzorcev korenin. Tkiva smo pred izdelavo preparatov dehidrirali v avtomatskem tkivnem procesorju ter fiksirali v parafinu. Vzorce tkiv smo pobarvali z mešanico barvil safranin in astra-blue. Največje razlike v anatomskih strukturah so se pojavljale med vzorci debeline 1 mm in 5 mm, največ različnih struktur pa je bilo mogoče opazovati v vzorcih debeline 3 in 5 mm, zaradi njihove boljše razvitosti.
Pokazali smo, da korenine vrste R. pseudoacacia v sekundarnem ksilemu vsebujejo veliko tenzijskih vlaken, v skorji, ki zavzema velik del premera korenine, pa skupke vlaken in vključke v obliki kristalov. Branike so bile najbolje vidne v vzorcih premera 5 mm, v vzorcih premera 1 mm in 3 mm niso bile vidne oz. slabo vidne. Pri vzorcih premera 1 in 5 mm so se traheje večinoma pojavljale posamično, prisotni so bili tudi tangencialno ali radialno orientirani pari (1 mm) in večkratniki 2–6 trahej (5 mm). V vzorcih 3 mm so prevladovali radialno ali tangencialno orientirani skupki, ki so šteli tudi do 10 trahej. V vzorcih 1 mm smo zaznali zametke ksilemskih trakov, v vzorcih 3 in 5 mm so bili večinoma uniseriatni, nekateri multiseriatni. Pri 3 mm so ti v širino obsegali 2–3 celice, pri 5 mm pa 2–6 celic. V primeru ponovitve raziskave je potrebno prilagoditi tehniko barvanja ter priprave preparatov zaradi velike natezne trdnosti korenin.